OBIEG PIENIĘDZY

CZYLI JAK PIENIĄDZE
TRAFIAJĄ DO IGI?

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest wiele fundacji pośredniczących pomiędzy darczyńcami a potrzebującymi. Obowiązujące przepisy nie pozwalają na zbieranie 1% podatku i prowadzenia innych zbiórek publicznych samodzielnie przez rodziców, bez jakiegokolwiek nadzoru.  My zaufaliśmy fundacji opiekującej się najmłodszymi i założyliśmy subkonto dla Igusi w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Dlaczego ta fundacja? Bo jest duża, bo jest znana, nie pobiera żadnych prowizji, przeczytaliśmy o niej wiele pozytywnych opinii, przejrzeliśmy sprawozdania finansowe. Fundacja przed założeniem subkonta szczegółowo weryfikuje dokumenty dziecka, aby mieć pewność czy dziecko rzeczywiście jest niepełnosprawne i potrzebuje pomocy.

W fundacji istnieją dwa rodzaje rachunków:

 

  1. do zbiórki 1% podatku PIT.
  2. do dobrowolnych wpłat niezależnie od 1% PIT.

 

Jak to wszystko wygląda? Opiszę po kolei poniżej ale możecie to również zobaczyć na załączonej grafice, którą przygotowaliśmy sami aby wytłumaczyć cały proces jak 1% trafia do Nas rodziców. No wiec tak:

 

  1. Wpisujesz w swoim zeznaniu, że cel szczegółowy to 15143 CZAJKA IGA GDAŃSK. Wyjaśnię też od razu, że poza samą deklaracją nie musisz już nic robić a ten 1% nie umniejsza Twoich dochodów, to Państwo otrzymuje o 1% mniej podatku.
  2. Pod koniec września Urzędy Skarbowe przekazują Fundacji informację o deklaracjach kwot dla poszczególnych podopiecznych.
  3. Fundacja rozpoczyna mrówczą pracę przypisania poszczególnych deklaracji podopiecznym, co równa się sukcesywnemu pojawieniu kwot na subkoncie, trwa to około 2 miesięcy. Czyli każdego roku pod koniec listopada otrzymujemy wpłaty z 1% z poprzedniego roku rozliczeniowego.
  4. Jeśli w deklaracji zaznaczysz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko Fundacja ma wgląd do nich, my widzimy tylko z jakiego Urzędu Skarbowego zostały przekazane kwoty. Na zdjęciu jest fragment podglądu księgowań na subkoncie Igusi. My widzimy tylko dane osób które przekazały Darowiznę na rzecz Igusi, czyli dokonały wpłat na drugie konto.
  5. Gdy pieniądze pojawią się na subkoncie ja mogę wystąpić o REFUNDACJĘ(!) poniesionych kosztów. Często pojawiają się informację, że rodzice dostają te pieniądze do ręki, że mogą wydać na podróż na Madagaskar albo wizytę w salonie piękności. Otóż nie. Kupując leki, prowadząc terapię Igi , robiąc badania każdorazowo biorę fakturę na Fundację z danymi Igusi, opisuję ją tłumacząc, po co i dlaczego. Takie faktury wysyłam do Fundacji. Tam każda z faktur jest weryfikowana pod względem merytorycznym i dopiero po zaakceptowaniu zgodności wydatków otrzymuję przelewem zwrot poniesionych kosztów.
  6. Fundacja nie pobiera od nas żadnych opłat, system jest bardzo czytelny, mam wgląd do każdej operacji na subkoncie, inaczej oznaczone są kwoty od darczyńców, inaczej te z 1%.

 

Pewnie są nieuczciwe fundacje, zdarzają się też nieuczciwi rodzice, ale nagłaśnianie takich sytuacji może spowodować, ze stracą na tym uczciwi. A wierzcie mi, że takie subkonto to jest olbrzymie wsparcie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy państwowy system nie daje rady. Wiele z tych dzieci bez Waszego 1% nie miałoby najmniejszych szans na regularną rehabilitację czy potrzebny sprzęt. Te pieniądze często po prostu ratują życie. W przypadku Igusi, dzięki pieniądzom z 1% mogliśmy opłacać rachunki za jej terapię, dodatkowe zajęcia, pomoce naukowe, badania lekarskie, wizyty u psychologów itp.

 

 

JAK PIENIĄDZE TRAFIAJĄ DO IGI?

 

 

FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ"

Telefon:  +48 22 486 96 99 / Infolinia

Email:  fundacja@dzieciom.pl

Adres:  ul. Łomiańska 5; 01-685 Warszawa